festiwal TuTART

I Festiwal sztuki tutejszej ‚TUTART’
13 Lipca 2008 – 31 Sierpnia 2008
Miejsce: Gdańsk, pomiędzy Brzeźnem i Jelitkowem (wejście nr 58, na przedłużeniu ul. Obrońców Wybrzeża
Wstęp wolny
Synteza sztuk – śpiew, taniec, teatr, performance, wreszcie muzyka – bez granic, od utworów klasycznych, przez jazz, rock, blues, muzykę etniczną – a wszystko to niezwykłe, bo tutejsze, nasze, gdańsko-sopocko-gdyńskie.

Idea I Festiwalu Sztuki Tutejszej TUTART, który stałby się okazją do prezentacji dokonań rodzimych artystów, zrodziła się w głowie Andrzeja Stelmasiewicza, gdańskiego przedsiębiorcy i założyciela Fundacji „Wspólnota Gdańska” oraz autora programu promującego Gdańsk i jego kulturę pt. „Czas Gdańskich Lwów”.
Organizatorzy, Fundacja „Wspólnota Gdańska”, mają nadzieję, że sześć wakacyjnych, festiwalowych tygodni (13 lipca-31 sierpnia br.) pokaże mieszkańcom i turystom, jak różnorodna i interesująca jest twórczość tutejszych artystów – tutaj urodzonych bądź związanych z pomorską ziemią.

A wszystko to w miejscu niezwykłym – na gdańskiej plaży, pomiędzy Brzeźnem i Jelitkowem (wejście nr 58, na przedłużeniu ul. Obrońców Wybrzeża).

Program TUTARTU:

TYDZIEŃ MUZYKI POWAŻNEJ (13-20.07) – repertuar operowy i nie tylko, w wykonaniu m.in. artystów związanych z Operą Bałtycką, Polską Filharmonią Bałtycką i Akademią Muzyczną w Gdańsku; usłyszymy m.in. trójmiejskich trzech tenorów, orkiestrę Tadeusza Kassaka, Sopocką Orkiestrę Promenadową, Gdańską Symfoniczną Orkiestrę Festiwalową.

13.07 niedziela, godz. 19.00
Wielkie Muzykowanie: Kassak Brass Ensemble

12-osobowy zespół muzyków Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku. W programie aranżacje Tadeusza Kassaka, m.in. Te Deum M.A. Charpentiera, Preludium e-moll F. Chopina, przeboje zespołów ABBA, The Beatles, Czerwone Gitary.

17.07 czwartek, godz. 19.00
Legenda nie umiera – Jan Kiepura i Luciano Pavarotti

Trzej trójmiejscy tenorzy: Krzysztof Gasz, Wojciech Lewandowski, Marcin Pomykała. Akompaniuje Emilia Grażyńska, pedagog Akademii Muzycznej w Gdańsku. W programie: utwory z repertuaru Jana Kiepury, Luciano Pavarottiego.

18.07 piątek, godz. 19.00
Od J.S. Bacha do A. Piazzoli

Małgorzata Siewert – skrzypce, Radosław Kruszyna – akordeon, Zofia Kotlicka-Wiesztordt – śpiew. W programie utwory J.S. Bacha, A. Vivaldiego, J. Massenet, H. Wieniawski, A. Piazzola.

19.07 sobota, godz. 19.00
Muzyka na co dzień i od święta

8-osobowa Sopocka Orkiestra Promenadowa pod kierownictwem Mariana Stefanowicza – jedyna w Trójmieście stała promenadowa orkiestra dęta, grająca w stylu ogródków wiedeńskich. Artyści z Opery Bałtyckiej, Polskiej Filharmonii Bałtyckiej i Akademii Muzycznej w Gdańsku. W programie m.in. utwory z operetki „Panna Wodna”, opery „Traviata”, „Granada” oraz najsłynniejsze walce, marsze i standardy jazzowe.

20.07 niedziela, godz. 19.00
Z wielkich estrad świata

20-osobowa Gdańska Symfoniczna Orkiestra Festiwalowa pod dyr. Tadeusza Żmijewskiego wraz z tenorem Opery Bałtyckiej w Gdańsku, Krzysztofem Gaszem. W programie fragmenty dzieł, które zdobyły uznanie na estradach całego świata, m.in. Eine Kleine Nachtmusik, Wesele Figara, Carmen, Hrabina Marica, Zemsta Nietoperza, Tańce Węgierskie, Nad pięknym modrym Dunajem.

TYDZIEŃ ROCKA (21-27.07) – we współpracy z gdyńskim Klubem Muzycznym UCHO; wystąpią zarówno młodzi, początkujący muzycy, laureaci konkursu Uchodrom, jak i znani nie tylko na Pomorzu przedstawiciele różnych nurtów muzycznej sceny, m.in. Kobiety, Apteka, Dick4Dick, Von Zeit.

21.07, poniedziałek
Laureaci Uchodromu

godz. 18-19.30 – Sens / Kolonia Postęp / SOK / Pierś Allacha
godz. 20.00 – Von Zeit

22.07, wtorek
LAUREACI UCHODROMU:

godz. 18-19.30 – Kciuk And The Fingers / Samorządowcy / Pomidory
godz. 20.00 – Dick4Dick

23.07, środa
LAUREACI UCHODROMU:

godz. 18-19.30 – Timmy And the Drugs / Rusty Spoonz / Alchemi
godz. 20.00 – Po prostu

24.07, czwartek
LAUREACI UCHODROMU:

godz. 18-19.30 – Ćma / Gentleman! / Helicobacter / Czemu? Nie
godz. 20.00 – Kobiety

FLĄDER FESTIWAL (25-27.07)

6. Fląder Pop Festiwal

TYDZIEŃ JAZZU (28.07-3.08) – we współpracy z Integracyjnym Klubem Muzycznym WINDA w Gdańsku; usłyszymy cenionych jazzmanów, ale również artystów tworzących na pograniczu jazzu, bluesa czy piosenki aktorskiej; wystąpią m.in. Przemek Dyakowski z projektem „Take It Easy”, Maciej Sikała Trio, Maciej Grzywacz Quartet, Uhuru Trio.

29.07, wtorek
godz. 19 – Kamil Badzioch

30.07, środa
godz. 19 – Uhuru Trio

31.07, czwartek
godz. 19 – Hanna Woźniak

01.08, piątek
godz. 19 – Piano 21

02.08, sobota
godz. 19 – Maciej Sikała Trio

03.08, niedziela
godz. 19 – Take It Easy (Przemek Dyakowski)

TYDZIEŃ TEATRU I TAŃCA (4-10.08) – trójmiejskie grupy Milonga Baltica, Aire Flamenco i El Duende wystąpią z niezwykle żywiołowym programem tanga argentyńskiego i flamenco. Żywioł teatralny zaprezentuje Teatr Stajnia Pegaza oraz grupa kabaretowa Muflasz.

06.08, środa
godz. 19 – Dobry Doktor – spektakl Teatru Wybrzeżak i University of Northern Iowa

„Dobry Wujek” to napisana przez mistrza broadwayowskiej komedii Neila Simona sztuka, której akcja osadzona jest w późnym XIX wieku w Rosji. Na jej treść składają się krótkie opowiastki, kojarzące się swoją stylistyką z satyrycznymi opowiadaniami Antoniego Czechowa z tego czasu. I tak mamy tu historię o tragicznym kichnięciu pewnego urzędnika, o pierwszym wyrwanym zębie początkującego dentysty, o niezawodnych metodach mistrza uwodzenia, czy o bohaterskiej determinacji prowincjonalnej aktorki. Autor tych dziejów, Pisarz, gości widownię w swej literackiej pracowni. Chciałby on, żeby wszystkie jego opowieści były zabawne i lekkie, ale zdaje sobie sprawę, że czasem wkradnie się do nich trochę liryczności, czasem trochę goryczy. Jednak podkreśla, że wszystkie jego opowieści mają też alternatywne zakończenie, w którym główny bohater wraca do domu i odziedzicza milion rubli. To Pisarz jest więc tytułowym dobrym wujkiem, który radzi, krzepi i rozśmiesza, zdając sobie sprawę, że śmiech to najlepsze lekarstwo na wszystko.
Spektakl został zrealizowany przy współpracy Teatru Wybrzeżak, University of Northern Iowa i Akademickiego Centrum Kultury Uniwersytetu Gdańskiego „Alternator”. Reżyserem jest Richard Glockner, wykładowca i reżyser ze Stanów Zjednoczonych, a występują aktorzy Wybrzeżaka.

07.08, Czwartek
19.00 Milonga Baltica

Milonga Baltica to kwartet grający tradycyjne argentyńskie tanga największych twórców takich jak J.C. Cobian czy Julian Plaza oraz stylizowane tango Astora Piazzolli – reformatora tego gatunku. Podczas koncertu tancerze będą tańczyli improwizacje do muzyki granej na żywo.Następnie opowiastki o tangu przeplatane pokazem tanga w omawianych stylach przygotowanymi choreograficznie przez Zuzannę Zalewską. Opowiadać będzie Urszula Zalewska.Koniec wieczoru: nauka chacarrery dla wszystkich chętnych.

08.08, Piątek
19.00 „Oj, Oda, Oda!”. Teatr Stajnia Pegaza

Reżyseria: Ewa Ignaczak, wykonanie: Ida Bocian, Katarzyna Sowala, Henryk Dąbrowski, Jakub Słomiński, Piotr Topolski, muzyka: Jan Olęcki.
Teatr Stajnia Pegaza rozpoczął działalność w 1981 roku w Gdańsku. Jego założycielem i liderem jest Ewa Ignaczak. Spektakle Stajni Pegaza są w większości adaptacjami literatury (Grass, Gombrowicz, Mann i inni), charakteryzują się oszczędnością scenografii, poetyckim skrótem i gęstością przekazywanych treści. „Oj, Oda, Oda!” to spektakl inspirowany twórczością Stanisława Wyspiańskiego, w którym aktorzy Teatru Stajnia Pegaza podejmują dialog ze współczesnością. Odkrywają rzeczywistość Paradoksu, w której żyją, uczą się i pracują. Z jednej strony postrzegają samotność jednostki z jej lękami, stereotypami i zagubieniem, z drugiej zaś nęcącą perspektywę życia w świecie bez granic. To wszystko budzi niepokój o utrzymanie własnej tożsamości, własnej odrębności kulturowej i duchowej. Plastyczne, improwizowane obrazy zaczerpnięte z rzeczywistości momentami urastają do rangi symbolu, obrzędu. To, co śmieszne i tandetne w naszym świecie staje się świętością i odwrotnie, to co święte przemienia się w tandetę.

09.08, Sobota
16.00 Grupa Muflasz/Grupa Improwizacyjna w Gorącej wodzie kompani.
19.00 Kabaretowa Grupa Muflarz

powstała w Gdańsku w 2001 r. z inicjatywy trzech aktorów związanych z Teatrem Wybrzeżak. Program formacji (Abelard Giza, Szymon Jachimek i Wojciech Tremiszewski) to próba połączenia niepoważnego kabaretu z „prawdziwym teatrem”. Zespołowi przyświeca zasada – bawić widza i samych siebie, przy okazji przemycając poważniejsze treści. W Gorącej Wodzie Kompani to grupa improwizacji teatralnych, powstała przy Teatrze Wybrzeżak w Gdańsku. W jej skład wchodzą aktorzy Teatru Wybrzeżak, członkowie kabaretu Limo i grupy Muflasz.
Nasze improwizacje zazwyczaj mają formę meczu, okazjonalnie przyjmujemy formę spektaklu improwizowanego (np. Świąteczna Improwizorka) lub, jak ostatnio makabreskowej gry „333, Gra Półszatana”.
W typowym meczu biorą udział dwie drużyny, których zawodnicy improwizują scenki na zadane przez publiczność tematy. Właśnie – publiczność. Bez niej nie ma improwizacji, to ona dyktuje nam warunki, podaje tytuły, daje wiatr w żagle lub rzuca kłody pod nogi. Występ jest nieustającą interakcją: aktor-widz. To samonapędzająca się energetyczna machina, pędząca zawsze w kierunku jak najlepszej zabawy!

10.08, Niedziela
19.00 AIRE FLAMENCO i tancerze ze Szkoły Tańca EL DUENDE

Młody i bardzo aktywny zespół grający muzykę południowej Hiszpanii. Przedstawią dwa podstawowe nurty muzyki flamenco: cante jondo (smutek, żal, rozpacz) oraz cante chico (radość, zabawa, żart) przenosi nas w niezwykły świat prawdziwych uczuć, emocji i przeżyć.

GDAŃSK WITA ŚWIAT (11-17.08) – muzyka z innych kręgów kulturowych w najlepszym wykonaniu; na plażowej scenie zobaczymy muzyków, których Trójmiasto, respektując odmienność kulturową, przygarnęło do swego serca oraz tych tutejszych, którzy zostali zauroczeni i zainspirowani innością; wystąpią m.in. Klezmoret Trio (muzyka żydowska), Chutir (folklor ukraiński), Ikenga Drummers (rytmy afrykańskie), SENDRATARI DAMAI (muzyka i taniec indonezyjski) oraz The Glennski’is (acid jazz, funk, nu-funk, big-beat, big-band, old-school hip-hop – wszystko to w wykonaniu najbardziej trójmiejskiego Amerykanina, Glenna Meyera).

13.08 Środa Dzień Żydowski
19.00 Klezmoret Trio
Paweł Nowak – akordeon, Tomasz Siarkiewicz – skrzypce, Dariusz Gutomski – kontrabas; zespół wytworzył swój własny niepowtarzalny styl i repertuar, w którym tradycyjne żydowskie pieśni łączą się z charakterystyczną bałkańską rytmiką i słowiańską melodyjnością.

14.08 Czwartek
12.00 Teatr Amareya
19.00 „The GlennSKi’is” (USA-Polska)
The glennSKii’s jest zespołem który powstał w 2005r z inicjatywy Artura Faleckiego oraz Glenna Meyera artysty znanego z działalności w grupie BLENDERS. The glennskii’s to kolejna propozycja basisty i vocalisty, którzy w 1999r. wspólnie zakładali oryginalny skład głośnego zespołu Groovekojad. (Fryderyk 2000/2001). The glennskii’s grają muzykę określaną mianem „Modern Classic”. Są to anglojęzyczne piosenki z gatunków : acid jazz, funk, nu-funk, big-beat, big-band, i old-school hip-hop.

15.08 Piątek
12.00 Teatr Amareya
19.00 Jadwiga Możdżer, Winsensius Adi Gunawan Meka, SENDRATARI DAMAI
Muzyka indonezyjska, taniec brzucha

16.08 Sobota
12.00 Teatr Amareya
16.00 Taniec regionalny POKAZ
19.00 Ikenga Drummers (Nigeria-Polska)
Ikenga Drummers wykonuje muzykę etniczną, będącą połączeniem tradycyjnych rytmów afrykańskich i polskich z elementami high life, rocka oraz afro jazzu. Inspirację stanowią pieśni gospel z Afryki Zachodniej, polskie pieśni ludowe oraz transowe rytmy bębnów.

17.08 niedziela
12.00 Teatr Amareya
16.00 Taniec regionalny POKAZ
19.00 Chutir (Ukraina/Polska)
Gdańska ukraińska kapela folkowa z 12-letnią tradycją. Własne kompozycje,
oparte na elementach ukraińskiego folkloru regionów Bukowiny, Karpat i południowych regionów Polski.

TYDZIEŃ PERFORMANCE (18-24.08) – autorski program malarza, artysty performera, grafika i projektanta, Janusza Ploty oraz zaprzyjaźnionych z nim artystów.

18.08, poniedziałek
12.00 Teatr Amareya

19.08, wtorek
12.00 Teatr Amareya

20.08, środa
12.00 Teatr Amareya

21.08, czwartek
12.00 Teatr Amareya

22.08, piątek
12.00 Teatr Amareya

23.08, sobota
16.00 Teatr Amareya WYSTĘP

24.08, Niedziela
12.00 Teatr Amareya

TYDZIEŃ WOLNOŚCI (25-31.08) – muzyczne protest songi w oryginalnych wykonaniach, chociaż różnorodnych gatunkowo, to jednolitych w przesłaniu; w programie m.in. recital Macieja Zembatego.

Festiwal poprzedzi II Międzynarodowy Plener Rzeźby z Piasku pt. „Wielcy Gdańszczanie”. Tysiąc ton piasku, hektolitry wody, ogromna logistyczna operacja i efekt – jedyny w swoim rodzaju, przyciągający tłumy ciekawskich, którzy nie dowierzają, że piasek może być tak wdzięcznym, rzeźbiarskim tworzywem.

W dniach 7-13 lipca, przy plażowym wejściu nr 57, rzeźbiarze z Gdańska, Poznania, Wrocławia, Ukrainy i Mongolii stworzą monumentalne rzeźby przedstawiające znamienitych gdańszczan, m.in. Jana Heweliusza, Daniela Chodowieckiego, Artura Fahrenheita, Lecha Wałęsę, Guntera Grassa. Wernisaż kończący plener będzie równocześnie otwarciem Festiwalu TUTART.

Jednocześnie od 13 lipca do 31 sierpnia na plaży działać będzie Plażowy Dom Kultury – bezpłatne zajęcia artystyczne dla dzieci i młodzieży. Codziennie, w godzinach 10-17 pod namiotami odbywać się będą warsztaty malarskie, literackie, taneczne, piosenkarskie, teatralne itp. Prowadzącymi są doświadczeni pedagodzy i artyści związani z placówkami kulturalnymi i edukacyjnymi w Gdańsku.

Reklamy