Francja 2007 – Vimy + Arras

Vimy – miejsce zmagań wojennych podczas pierwszej wojny światowej. Francja wspierana była wtedy głównie przez wojska kanadyjskie (również angielskie). Po wojnie, w roku 1936 wzniesiono w tym miejscu wielki monument upamiętniający te wydarzenia. By zbudować ten pomnik użyto sprowadzonego z Chorwacji białego kamienia. Dwa obeliski symbolizują przyjaźń między Francją a Kanadą. 117 hektarów ziemi, na jakiej toczyły się walki, Francja symbolicznie przekazała Kanadzie. W tej chwili znajdują się tam specjalne muzea, odnowione okopy – do których można wejść, jak również mini-kino w któym wyświetlane są filmy, głównie o tematyce wojennej, ale również te dotyczące samej budowy pomnika poległych. Warto jeszcze dodać, że pomnik po jakimś czasie zaczął się rozpadać, tak więc w latach 90-tych przystąpiono do jego restauracji, a na ponowne jego odsłonięcie przybyła we własnej osobie Królowa Anglii, ale także inni notable rządów Francji, Kanady i Anglii no i oczywiście rodziny poległych.

Pogoda niestety nie dopisała i zmokliśmy przeokrutnie, wielka to szkoda, ze padało, ponieważ Vimy znjaduje się ponad innymi miasteczkami, na sporych wzgórzach i panorama stamtąd byłaby piękna, gdyby nie deszcz i mgła w dole.

Wkoło pełno kanadyjskich owiec.

upamiętniłam także siebie ) hahahaha widać moją dezaprobatę

 

Arras – miasto, które zostało zniszczone nalotami bombowymi podczas II wojny światowej. Miasto zbudowane jest wkoło dwóch rynków – małego i dużego. Przy rynku małym wznosi się wielki Ratusz Miejski.

antykwariat w którym oszalałam.

Reklamy